Ogniwa fotowoltaiczne przetwarzają emitowane przez słońce promieniowanie, na użyteczną energię elektryczną. Instalacja pracuje wydajnie przez cały rok, osiągając maksymalną efektywność w słoneczne dni, a w pochmurne dni wykorzystując promieniowanie rozproszone.
Ogniwo składa się z dwóch warstw, naładowanej dodatnio i ujemnie. Panel słoneczny w kontakcie z promieniami słonecznymi inicjuje reakcję fizyczną, wytwarzając prąd stały. Następnie przetwornik, przemienia wyprodukowaną energię na prąd o właściwym napięciu.
Fotoogniwo zbudowane jest z płytki półprzewodnikowej, wewnątrz której uformowana jest bariera potencjału (pole elektryczne). Grubość płytki wynosi od 200 do 400 mikrometrów. Panel fotowoltaiczny składa się z wielu ogniw.
Kolektor hybrydowy to połączenie kolektora płaskiego nagrzewającego wodę użytkową, z modułem fotoelektrycznym. Wytworzony prąd można wysyłać bezpośrednio do grzałki w zbiorniku i wykorzystywać na potrzeby ogrzewania.
Zalety kolektora hybrydowego:
- oszczędność powierzchni – tylko jeden moduł jest potrzebny do produkcji prądu i ciepła.
- niższe koszty instalacji systemu w stosunku do dwóch tradycyjnych (kolektory i moduły fotowoltaiczne).
- zapewnia chłodzenie ogniw, w wyniku czego pracują one z wyższą sprawnością (średnioroczny uzysk elektryczny wzrasta o minimum 15%) oraz zwiększa się ich żywotność.
- pozwala wykorzystywać w użyteczny sposób ciepło odpadowe.