Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Instalacje gazowe

Instalacja gazowa zaopatrująca budynek w gaz ziemny zaczyna się od układu pomiarowego z reduktorem ciśnienia. Obudowa z tym oprzyrządowaniem w przypadku nowych budynków, znajduje się na granicy działki, natomiast w przypadku starszych budynków często zlokalizowana jest przy zewnętrznej ścianie. W przypadku budynków wielorodzinnych instalacja gazowa jest bardziej złożona, rozdziela się na odrębne układy pomiarowe dla każdego mieszkania. Instalacja gazowa zaopatruje w gaz odbiorniki takie jakie jak kuchenki gazowe, piecyki gazowe, przepływowe podgrzewacze wody czy kotły gazowe.

Kotły gazowe atmosferyczne i kondensacyjne stosowane są do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej. Kotły atmosferyczne dostępne są z zamkniętą i otwartą komorą spalania, natomiast kondensacyjne tylko z zamkniętą.

Komora spalania otwarta / zamknięta określa w jaki sposób powietrze jest doprowadzane do kotła

Kotły z komorą otwartą pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Wymagają one odpowiedniej kubatury pomieszczenia co najmniej 8 m³. Należy też zapewnić dopływ powietrza z otworem nie mniejszym niż 200 cm² oraz wentylację grawitacyjną z kratką o tej samej powierzchni. Kotły gazowe z otwartą komorą spalania nie mogą już być produkowane na terenie Unii Europejskiej.

Kotły z komorą zamkniętą pobierają powietrze z poza pomieszczenia, używając do tego tzw.  rurę koncentryczną, odprowadzającą także spaliny. Taki kocioł wymaga tylko 6,5 m³ powierzchni, kratka wentylacyjna musi mieć minimum 200 cm².

Podczas spalania gazu, kocioł wydziela dwutlenek węgla, parę wodną i energię. Kocioł tradycyjny pozwala wykorzystać jedynie energię jawną, czyli tylko ciepło ze spalania gazu. Oznacza to, że dwutlenek węgla i para wodna są marnowane, co pozwala osiągnąć sprawność ok. 90%. Kotły kondensacyjne lepiej wykorzystują paliwo osiągając sprawność, nawet do 109%.

Sprawność kotła wyższa o 1% oznacza oszczędność paliwa wyższą o 1%

Dodatkowe 19% otrzymujemy wykorzystując zjawisko kondensacji pary wodnej wewnątrz komory spalania. Ciepło powstałe podczas skraplania pary wodnej pozyskiwane jest do ogrzewania a powstałe skropliny (woda) odprowadzane są do kanalizacji.

Kotły kondensacyjne różnią się między sobą sposobem przygotowania mieszanki palnej, palnikiem, wymiennikiem ciepła i zespołem wymiany powietrza. Sposób mieszania gazu i powietrza wpływa na ilość wyprodukowanego ciepła i straty. Procesy te są w pełni kontrolowane przez elektroniczne sterowniki.

Kotły gazowe wykorzystujemy głównie do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzielimy je na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne.

Kotły kondensacyjne – przy użyciu wbudowanych sterowników – mają także możliwość zdalnego diagnozowania pracy kotła. Serwisant, bez konieczności przyjeżdżania, może skorygować parametry pracy kotła lub wykryć usterkę jeszcze we wczesnej fazie jej powstania.

Kotły gazowe wykorzystujemy głównie do ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dzielimy je na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne.

Kocioł jednofunkcyjny pozwala tylko na ogrzanie wody krążącej w instalacji CO. Można jednak dokupić zasobnik do podgrzewania cwu. Wtedy oba urządzenia będą pełnić dwie funkcje.

Kocioł dwufunkcyjny posiada dodatkowy przepływowy wymiennik służący do ogrzewania wody. Takie urządzenie nie wymaga więc dodatkowych urządzeń i może samodzielnie ogrzać zarówno dom jak i wodę użytkową. Takie rozwiązanie jest tańsze, jednak nie zapewnia takiego komfortu jak zestaw opisany powyżej. Stanowi jednak rozwiązanie zajmujące bardzo małą przestrzeń co sprawdza się przede wszystkim w mieszkaniach.

Jednak Ty nie musisz się na tym znać! Zaufaj doświadczeniu fachowców Home Instal, a doradzimy i wykonamy instalację gazową na terenie Opola, Wrocławia, Katowic, czy gdziekolwiek w całej Polsce!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.